Asklepios (w starożytnym Rzymie czczony jako Eskulap)

Asklepios z mitologii greckiej
Był synem Apollina i nimfy Koronis. Mąż Epiony (Kojąca ból), a ojciec Higiei, Panakei (forma zlatynizowana Panaceja), Iaso oraz lekarzy Machaona (internista) i Podalejriosa (chirurg). Wychowany przez Chirona, który wykształcił go w sztuce lekarskiej. Doszedł do takiej wprawy, że posiadł umiejętność wskrzeszania umarłych. Widząc to Zeus uśmiercił go, a następnie przemienił w gwiazdozbiór Wężownika.

Ośrodki kultu
Głównymi ośrodkami kultu boga był Pergamon, Kos i Epidauros, gdzie co 5 lat obchodzono jego święto. Boga przedstawiano jako węża – symbol odradzającej się siły żywotnej (było to wynikiem cyklicznego zrzucania wylinki), któremu chorzy składali w ofierze koguty. Koło świątyni na Kos znajdowała się szkoła lekarska Hipokratesa. Jego świątynie (tzw. asklepiejony) pełniły również funkcje szpitali oraz sanatoriów. Chorzy byli tam poddawani zabiegom oczyszczającym, takim jak posty i kąpiele, oraz zabiegom magicznym (które zwalczał Hipokrates). Oprócz zabiegów magicznych i szpitali, w źródłach podawane są informacje jakoby dochodziło do cudownych uzdrowień. Uzdrowieni pozostawiali ekswota przedstawiające uleczone części ciała (np. ręce, nogi); spisywali historię choroby i uleczenia na tablicach; wrzucali monety do świętej sadzawki.

Laska Asklepiosa 
Atrybutem Asklepiosa była laska, opleciona przez węża (symbol odradzania się ze względu na zrzucanie skóry). Jej prototypem była (opleciona przez dwa węże) laska sumeryjskiego boga świata podziemnego i uzdrowiciela, Ningiszzidy (bóstwo opiekuńcze króla Gudei z miasta-państwa Lagasz). Motyw laski i węża znajduje się również w Księdze Rodzaju.

Kult boga w starożytnym Rzymie
W starożytnym Rzymie czczony jako Eskulap, przedstawiany był jako brodaty mężczyzna z laską, wokół której wije się wąż. W 291 roku p.n.e., podczas zarazy, zbudowano mu świątynię na wysepce na Tybrze. Cesarz Klaudiusz wydał rozporządzenie nadające wolność każdemu niewolnikowi, który został tam uzdrowiony.

—————————————————————————————————-

Źródło:  artykuł Asklepios >> w Wikipedii, licencja GNU FDL, Autorzy >>

Komentowanie zablokowane